ورود اعضا | عضویت در سایت | کاربر مهمان خوش آمدی

گفت‌وگو با اعظم کیان‌افراز، موسس و مدیر مسئول انتشارت افراز نگاه‌های سلیقه‌ای بلای جان فرهنگ است

گفت‌وگو با اعظم کیان‌افراز، موسس و مدیر مسئول انتشارت افراز نگاه‌های سلیقه‌ای بلای جان فرهنگ است

1396/4/25

سعید طاهری:
به نظر می& رسد مشکلات و کمبو& دهای پررنگ حوزه فرهنگ، به همراهی جدایی& ناپذیرش بدل شده و فعالان حوزه& ی فرهنگی هم به آن& ها خو کرده& و همواره برای کنار آمدن با آن تلاش کرده& اند تا بتوان راه را ادامه بدهند؛ راهی که طی کردنش دشوار به نظر می& رسد و باید چشم به عملکرد دولت تدبیر در سال& های پیش& رو دوخت...
اعظم کیان& افراز، موسس و مدیر مسئول انتشارات افراز که دو دهه از زندگی& اش را در این مسیر گذرانده؛ به عنوان یکی از فعالان حوزه کتاب و تولید اندیشه در این گفت& وگو از مشکلات موجود و دغدغه& های ناشران می& گوید. مشکلاتی که به نظر لاینحل می& رسند و درمان& شان در این شرایط حاکم بر جامعه عمر نوح می& خواهد و یا صبر ایوب...

چه خبر از کتاب؟   
راستش کتاب و کتاب& خوانی، این روزها حال و احوال خوشی ندارد و اگر بخواهم واضح بگویم: بیمارند! متاسفانه پس از نمایشگاه کتاب که دوباره در شهر کتاب آفتاب برگزار شد، کتابخانه& ها دچار رخوت شده& اند. اتفاقی که سالانه و پس از برگزاری نمایشگاه رخ می& دهد و تا چند ماه کتابخانه به رکودی مشهود دچار می& شوند و سکوت جای تمام آن شلوغی و سر و صدا و شور و شوق ایام ده روزه& ی نمایشگاه را می& گیرد.
ظاهرن از برگزاری نمایشگاه در شهر آفتاب دل خوشی ندارید...
متاسفانه بازار کتاب در دو سال اخیر به شهر آفتاب منتقل شده و موقعیت مکانی شهر آفتاب برای ما به معظل بدل شده است. طبیعی است که برگزاری نمایشگاه در شهر آفتاب باعث شود تا عده& ی زیادی قید حضور در نمایشگاه را بزنند و برای دیدن آثار جدید نیایند. با وجود تمام تلاش& هایی که در راستای راحت& تر کردن کار مخاطبان انجام شده بازهم عده& ای از حضور در این مکان وحشت دارند. ما حتی برای دسترسی آسان& تر مخاطبان به شهر آفتاب، تیزر پخش کردیم که راه& های رسیدن به نمایشگاه را به مخاطب نشان می& داد و...
مصلی امام خمینی برای برگزاری نمایشگاه کمبودها و نقصان خودش را داشت اما به لحاظ دسترسی مردم به آن& جا، مکان مناسب& تری بود و ما هم از برگزاری نمایشگاه در آن& جا راضی& تر بودیم. حداقل در مرکز شهر قرار گرفته بود و مانند شهرآفتاب که پس از بارندگی غیرقابل استفاده شده بود، نمایشگاه را با افت مخاطب مواجه نمی& کرد؛ اتفاقی که در هر دو سال اخیر رخ داد و پس از بارندگی میزان استقبال به صورت محسوسی پایین آمد.
نکته& ی دیگری هم وجود دارد: مردم ما علاقه& ی زیادی به مطالعه& ی اخبار از طریق اینستاگرام و تلگرام هستند و کمتر به کتاب روی خوش نشان می& دهد. در حالی که بعید می& دانم در دیگر کشورهای دنیا چنین استفاده& ی وسیعی از فضای مجازی بشود. با وجود چنین وضعیتی در کشورمان، برگزاری نمایشگاه در جای پرتی چون شهر آفتاب  تعداد استقبال کننده& های نمایشگاه کتاب را کم& تر و کم& تر می& کند. ظاهرن دیواری کوتاه& تر از دیوار فرهنگ وجود ندارد: چرا که نمایشگاه& های وسایل صنعتی در محل دائمی نمایشگاه بین& المللی برگزار می& شود اما نمایشگاه کتاب در پرت& ترین نقطه ممکن برگزار می& شود و مسئله فرهنگ با تمام اهمیتش، جدی گرفته نمی& شود.
متولی برگزاری نمایشگاه کتاب وزارت ارشاد است؟
بله؛ تا سال قبل هم نمایشگاه به صورت 100 درصد توسط وزارت ارشاد برگزار می& شد اما اتفاق خوبی که امسال رخ داده است: واگذاری نمایشگاه به اتحادیه است. تعامل خوبی که آقای صالحی& با ناشران داشت و موجب رخ دادن این اتفاق خوب شد. امیدوارم این تصمیم تبدیل به قانون شود و برای سال& های آینده دقیق اجرا شود و با تغییر مدیران، این رویه دچار اخلال نشود و نگاه سلیقه& ای نتواند تاثیری برآن داشته باشد.
 به نظر می& رسد، مخاطبان در ایام نمایشگاه، فقط به دنبال خرید کتاب& مورد نظرشان به توجه به تخفیف& های موجود در این ده روز، هستند و کمتر به نمایشگاه به دیده محلی برای ملاقات با صاحبان اثر و باخبر شدن از اتفاقات تازه حوزه کتاب هستند؛ این اتفاق به دلیل قیمت بالای کتاب& ها رخ می& دهد و باعث می& شود نمایشگاه کتاب کمتر، به نمایشگاه& های استاندارد جهانی شبیه باشد.