ورود اعضا | عضویت در سایت | کاربر مهمان خوش آمدی

گفت‌وگوی خبرگزاری آنا با اعظم کیان‌افراز درباره‌ی روند چاپ نمایشنامه در انتشارات افراز از آغاز تاکنون

گفت‌وگوی خبرگزاری آنا با اعظم کیان‌افراز درباره‌ی روند چاپ نمایشنامه در انتشارات افراز از آغاز تاکنون

1396/4/25
انتشارات افراز یکی از ناشران مطرح و شناخته شده در حوزه انتشار نمایشنامه و آثار نمایشی است. این مرکز نشر، کار انتشار نمایشنامه در قالب کتاب را زمانی آغاز کرد که تصور نمی‌شد نمایشنامه بتواند مخاطب عمومی و غیر تئاتری داشته باشد اما با تداوم این راه، حتی ناشران دیگری نیز به انتشار نمایشنامه علاقه‌مند شدند.

اعظم کیان& افراز در گفت& وگو با خبرنگار فرهنگی آنا درباره شروع جریان انتشار نمایشنامه در نشر افراز گفت: «ما کار را از اوایل دهه هشتاد شروع کردیم؛ زمانی که انتشار نمایشنامه در قالب کتاب، چندان باب نبود و ناشرانی که سابقه انتشار نمایشنامه داشتند، بسیار محدود بودند. خصوصا نمایشنامه& های ایرانی خیلی کم منتشر می& شد؛ مثلا انتشارات روشنگران مطالعات زنان، نمایشنامه& های استاد بیضایی را منتشر می& کرد.»
وی ادامه داد: «اکثر ناشرانی که پیش& تر در حوزه نمایشنامه فعالیت داشتند، در آن دوره دست از کار کشیده بودند و یادم می& آید آن اوایل، خیلی از دست& اندرکاران و باسابقه& های نشر من را از ورود به این حوزه منع می& کردند و می& گفتند ورشکسته می& شوید! اما ما به دلیل اعتقاد و انگیزه شخصی، کار را شروع کردیم.»
این ناشر تاکید کرد: «اعتقاد شخصی من این بود که نمایشنامه هم می& تواند مانند سایر ژانرهای ادبی، مثل رمان و داستان کوتاه و شعر مخاطب خاص خود را داشته باشد. البته آغاز راه برای ما دشواری& های زیادی را به همراه داشت و عمده مخاطبان ما را کارگردانان تئاتر که دنبال نمایشنامه& های خوب برای اجرا بودند شامل می& شدند ولی رفته رفته به هدف& مان نزدیک شدیم و مخاطبان غیر تئاتری را هم به خواندن نمایشنامه جذب کردیم.»
وی ضمن بیان اینکه بسیاری از مخاطبان نشر افراز، نمایشنامه را مانند رمان و داستان کوتاه خریداری می& کنند، اظهار داشت: «البته ترجمه و انتشار نمایشنامه& های برتر جهان در کنار نمایشنامه& های ایرانی هم در شناساندن این ژانر به صورت مکتوب و کتاب، بی& تاثیر نبود. خصوصا که اهالی تئاتر و علاقه& مندان به نمایشنامه امکان دسترسی به متن& های شناخته شده جهان را نداشتند و ما این امکان را برای مخاطبان خود فراهم کردیم.»
کیان& افراز گفت: «نکته بعدی این بود که ما کار انتشار نمایشنامه را در دوره& ای آغاز کردیم که گروه& های نمایشی نسبت به امروز، به مراتب معدودتر و محدودتر بودند. این یعنی ما زمانی دست به عرضه زدیم، که تقاضا در بازار تئاتر بسیار پایین بود اما با این وجود و با پافشاری بر اینکه باید مخاطبان غیرتئاتری را هم به خواندن نمایشنامه ترغیب کرد، توانستیم موفق شویم.»
وی انتشار نمایشنامه و کتاب& های نمایشی را، نیاز تئاتر کشور خواند و افزود: «در ادامه کار با کمک محمد یعقوبی که مسئولیت دو بخش «ایران این روزها» که به چاپ نمایشنامه& های ایرانی با داستان ایرانی اختصاص داشت و مجموعه «آروین» که شخصیت& های غیرایرانی داشتند، را برعهده داشت، کارمان را تداوم دادیم. همچنین برگزاری جشنواره نمایشنامه& نویسی افراز را در دو دوره برگزار کردیم که آثار ارسالی در چند مرحله داوری شدند.»
مدیر انتشارات افراز توضیح داد: «در هر دوره، 10 نمایشنامه به عنوان آثار برتر انتخاب شدند که در چند سال اخیر به انتشار این کتاب& ها در مجموعه «بهین» پرداخته& ایم. فراخوان سومین دوره نیز به زودی منتشر می& شود و بعد از معرفی دبیرخانه و دریافت نمایشنامه& ها، کار داوری را آغاز خواهیم کرد.»
افراز با اشاره به رونق تئاتر در سال& های اخیر، گفت: «رونق و تعدد یافتن اجراها در حال حاضر، می& تواند به بازار نمایشنامه هم کمک کند؛ کمااینکه فکر می& کنم نمایشنامه& های منتشر شده در سال& های اخیر نیز به عرصه تئاتر کشور، کمک& های قابل توجهی کرده است.»
وی درباره جوایزی که در حوزه نمایشنامه& نویسی وجود دارند نیز خاطرنشان کرد: «به نظر من اگر استمرار در این جوایز وجودداشته باشد، می& توانند به ارتقاء سطح نمایشنامه& نویسی در کشور کمک کنند. در حال حاضر جشن برگزیدگان آثار نمایشی در خانه تئاتر به نمایشنامه& های برتر جایزه می& دهد و جایزه استاد محمد نیز جایزه& تازه& ای در این حوزه است. اما من معتقدم جای کار بیشتر در حوزه نمایشنامه& نویسی وجود دارد؛ خصوصا که هنوز هم خلاهایی در این زمینه وجود دارد.»
افراز ورود پیشکسوتان به این عرصه را عاملی برای موفقیت خواند و گفت: «موسسات و نهادهای فرهنگی می& توانند با کمک از نام& آوران تئاتر به ارتقاء نمایش و نمایشنامه& نویس کمک کنند؛ حتی با راه& اندازی جشنواره& ها و جوایز موضوعی.»

لینک خبر: http://ana.ir/news/231962