ورود اعضا | عضویت در سایت | کاربر مهمان خوش آمدی

اولویت های فرهنگی از نگاه اهالی فرهنگ و هنر

اولویت های فرهنگی از نگاه اهالی فرهنگ و هنر

1396/4/3
تهران - ایرنا - فرهنگ به عنوان عرصه ای که با زندگی اجتماعی انسان ها در آمیخته است، همواره نیازمند توجه و مراقبت است. فرهنگ هر جامعه ای بی شک در امور اخلاقی و انسانی جامعه تبلور می یابد و حتی می تواند در ساحت هایی چون سیاست و اقتصاد نیز تاثیرگذار باشد.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا ، اکنون شمار زیادی از کشورها با بهره گیری از دیپلماسی فرهنگی می کوشند چالش های سیاسی و بین المللی خود را بهبود بخشند. از سوی دیگر امروزه پتانسیل های فرهنگی بسیاری از کشورها به کمک اقتصاد آنها آمده و به رونق اقتصادی آن کشورها منجر شده است.
عرصه های مختلف فرهنگی از هنرهای دستی و تجسمی گرفته تا ادبیات، موسیقی، سینما، تئاتر و ... از ظرفیت های بالایی برای پیشرفت، گسترش و حتی جهانی شدن برخوردارند و بهره گیری درست از این ظرفیت ها کلید پویایی فرهنگ به شمار می رود. برای رسیدن به این مرحله اما باید به امور فرهنگی توجه نشان داد و برای رفع چالش های عرصه های مختلف فرهنگ آستین ها را بالا زد.

اکنون در آستانه دولت دوازدهم، اهالی فرهنگ بر این باورند که حوزه های مختلف فرهنگی اولویت ها و چالش هایی دارند که مسوولان فرهنگی دولت باید آنها را مورد توجه قرار دهند.
«اعظم کیان & افراز» مدیر انتشارات «افراز» و سخنگوی انجمن صنفی کارفرمایی زنان ناشر، «سیدجمال ساداتیان» تهیه کننده و مدیر شرکت تولید، توزیع و پخش فیلم & های سینمایی «بشرا فیلم» و«خشایار اعتمادی» خواننده موسیقی پاپ و نوازنده، در گفت وگو با گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، ضمن تاکید بر لزوم توجه بیشتر به اولویت های فرهنگی و رفع چالش های این حوزه در چهار سال پیش رو، نسبت به بهبود شرایط فرهنگی در دولت دوازدهم ابراز امیدواری کردند.

** & افراز: بازگرداندن اعتماد جامعه به کتاب
کیان & افراز مدیر انتشارات افراز، در گفت و گو با گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، در خصوص اولویت های حوزه نشر گفت: برگرداندن اعتماد عمومی به کتاب، یعنی همان اعتمادی که از اواسط دهه 70 تا اوایل دهه 80 خورشیدی یا از دهه 40 تا 50 به بازار کتاب وجود داشت که موجب رونق این بازار و تیراژ بالای کتاب ها شد، می تواند کمک مهمی به عرصه نشر باشد.
به گفته سخنگوی انجمن صنفی کارفرمایی زنان ناشر، این اتفاق در شرایطی خواهد افتاد که فضا برای رشد ادبیات و هنر وجود داشته باشد تا با انتشار آثار ارزشمند، اعتماد از دست رفته مخاطبان به آنان بازگردانده شود.
این نویسنده و ناشر در ادامه با اشاره به برخی سخت گیری ها و اعمال نظرهای سلیقه ای در بررسی کتاب ها برای اعطای مجوز در دولت های قبل از دولت یازدهم، افزود: در آن سال ها اینگونه برخورد با حوزه نشر به شدت دامان ناشران را گرفت، آنان را به دردسر و سختی انداخت و اقتصاد نشر را با مخاطره مواجه کرد.
به گفته کیان افراز، گران شدن 4 برابری قیمت کاغذ در آن دوره که به گران شدن قیمت کتاب و در نتیجه کم شدن استقبال مردمی از خرید کتاب منجر شد، مشکل دیگری بود که بر مشکلات ناشران افزود و به مرور بازار نشر را از رونق انداخت و با بحران اقتصادی مواجه کرد.
کیان افراز در ادامه با تاکید بر بهبود فضای نشر در دولت یازدهم، نسبت به بهتر شدن این فضا در چهار سال آتی ابراز امیدواری کرد و گفت: اهمیت بخشی به بحث حق تکثیر (کپی رایت) و ساماندهی شرایط ارایه مجوزهای انتشار کتاب، از مهمترین اولویت های حوزه نشر است که مسوولان فرهنگی دولت دوازدهم باید به آنها توجه کنند.
این ناشر در خصوص پیشنهاد خود برای ساماندهی روند ارایه مجوزهای نشر افزود: پیشنهاد من این است که از طرف وزارت ارشاد یک آیین نامه مدون مثل قانونی که برای مطبوعات وجود دارد، برای ناشران نیز ایجاد شود تا آنان با خط قرمزها آشنا شوند و بدانند چه چیزی را می توانند منتشر کنند و چه چیز را نمی توانند. با وجود چنین آین نامه ای می توان به ناشران اعتماد کرده و پروسه بررسی کتاب را به خود آنان و اتحادیه یا صنف مربوطه واگذار کرد.
سخنگوی انجمن صنفی کارفرمایی زنان ناشر در ادامه با تاکید بر لزوم پیوستن به کنوانسیون جهانی حق تکثیر (کپی رایت) اضافه کرد: با این اتفاق نشر ما می تواند نشری جهانی شود و آثار ایرانی به زبان های دیگر ترجمه شود.
کیان افراز بر اهمیت حمایت های مالی از ناشران برای رونق نشر نیز اشاره کرد و گفت: حمایت های مالی از ناشران از جمله ارایه یارانه کاغذ به ناشران می تواند کمک خوبی برای نشر باشد.
به گفته وی ایجاد ثبات در قیمت کاغذ و بازار کتاب نیز از اولویت های عرصه نشر است که باید به آن توجه داشت.

** ساداتیان: ارتقای زیرساخت های سینمایی مهمترین اولویت سینما
ساداتیان تهیه کننده، در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا، درباره اولویت های سینمای ایران گفت: مهمترین اولویت سینمای ایران ارتقا و بهبود زیرساخت های سینمایی از جمله افزایش و تجهیز سالن های سینمایی است؛ چراکه کمبود سالن های نمایش به شدت به اقتصاد سینما لطمه می زند. بنابر این لازم است دولت بهبود زیرساخت های سینما را مورد توجه قرار دهد.
مدیر شرکت تولید، توزیع و پخش فیلم& های سینمایی «بشرا فیلم»، بهترین اقدام در این مسیر را صنعتی کردن سینما و پذیرفتن سینما به عنوان یک صنعت با همه الزامات حقوقی و قانونی اش دانست.
وی همچنین بر اهمیت کمک به ساخت فیلم های پر محتوا تاکید کرد و گفت: سینما همانقدر که می تواند برای مردم سرگرم کننده باشد به همان میزان می تواند در تغییر ذائقه مردم نیز موثر باشد. بنابر این نهادهای سینمایی در سال های آتی باید به تولید فیلم ها با محتوای ارزشمند و اثرگذار کمک کنند.
این تهیه کننده فیلم های «چهارشنبه سوری»، «به رنگ ارغوان» و «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» که همه آنها برنده جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلم در سه دوره از جشنواره فیلم فجر هستند، افزود:
شمار زیادی از مردم و سینماگران با امید به بهبود شرایط به حمایت از رییس جمهوری در انتخابات پرداختند و مطالباتی دارند؛ مطالباتی که مسوولان دولت باید بکوشند تا آنها را محقق کنند. برای سینماگران مساله اقتصاد سینما، برداشته شدن چتر سلیقه از سر مجوزها، ایجاد فضا برای تولید آثار ارزشمند و رفع کمبودهای نمایش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

** انحصارطلبی در اقتصاد موسیقی رفع شود
اعتمادی خواننده، در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا ، به ملزومات عرصه موسیقی اشاره کرد و مهمترین این ملزومات را رفع انحصارطلبی در اقتصاد موسیقی دانست.
وی که بیشتر در عرصه موسیقی پاپ فعالیت داشته است، در این زمینه گفت: به باور من اولین اولویت مسوولان موسیقی دولت دوازدهم، مبارزه با انحصارطلبی در اقتصاد موسیقی است. چند سالی است که به نظر می رسد، بخش خاصی از بخش خصوصی، نبض بازار موسیقی را در دست دارد که اگر ریشه یابی کنیم ممکن است به برخی ارتباطات آنان با بخش های دولتی برسیم. استنباط من این است که دولت جدید باید با دقت و نظارت دقیق این مشکل را حل و رفع کند.
به گفته اعتمادی، به همین دلیل است که در یکی دو دهه گذشته فقط تعدادی از هنرمندان موسیقی را در گردانه فعالیت می بینیم و در این بین شمار زیادی از پیشکسوتان به حاشیه رفته اند.
این خواننده در ادامه افزود: ما بالغ بر 50 خواننده خوب در عرصه موسیقی پاپ داریم که پنج یا 6 نفرشان را بیشتر نمی شنویم. باید ساختارهای غلط در این زمینه شکسته شود.
اعتمادی اولویت بعدی موسیقی را در انتخاب مسوولان این حوزه دانست و افزود: دولت دوازدهم باید در انتخاب مسوولان معاونت های هنری از جمله معاونت موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دقت و نوآوری داشته باشد. باید کسانی برای این امر انتخاب شوند که از هر نظر شایسته باشند، به اقتصاد موسیقی اهمیت دهند و نگاه حرفه ای تری به موسیقی داشته باشند.

لینک خبر: http://www.irna.ir/fa/News/82555696